CHCĘ BYĆ SOBĄ , BĘDĄC NADAL ,, uśpionym narkomanem i połowicznie uśpionym alkoholikiem ,,.
Brzmi to trochę przekornie i prowokacyjnie . Puniek , czy mam Cię przekonywać, skoro chcesz , zrobię to. Uzależnienie ( narkomania , alkoholizm) jest chorobą , której rozwój i przebieg można ściśle przewidzieć i określić, powodującą określone skutki , charakteryzującą się symptomami dzięki którym można ją rozpoznać. W miarę rozwoju i postępowania choroby ( narkoman, alkoholik) zatraca zdolność do realnej oceny zarówno siebie i swego postępowania jak i otaczającego go świata - stopniowo tracąc kontakt z rzeczywistością. Rozwijające się w trakcie choroby mechanizmy uzależnienia skutecznie chronią osobę uzależnioną przed zagrażającymi braniu sygnałami z zewnątrz dotyczącymi negatywnych skutków jego narkomanii. Tak więc osoba uzależniona nie jest zdolna do stwierdzenia tego faktu i traktuje wszelkie próby wyrwania jej z nałogu przez rodzinę , lekarzy, terapeutów jako niepożądaną ingerencje.
Puniek, dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zacząć demaskować, „ rozbrajać psychikę narkomana, alkoholika i „ pobudzać do życia w trzeźwości, żeby przestał oszukiwać siebie, że panuje nad swoim uzależnieniem. Pomaganie w leczeniu tym osobom polega na dostarczaniu wiedzy o ich osobowości zmienionej pod wpływem substancji uzależniających. Intensywne i długotrwałe branie narkotyków, picie alkoholu pozostawia trwałe ślady w procesach emocjonalnych, w aktywności umysłowej oraz w centrum osobowości określającym tożsamość i poczucie wartości, w którym powstają decyzje sterujące postępowaniem człowieka, czyli w tzw. systemie JA. Nie pozostaje mi nic innego jak próbować przekonać osoby uzależnione , żeby uświadomiły sobie, że zaczyna się gra o wielką stawkę , a jest nią życie . Puniek , chyba podniesiesz tę „ rękawice” jaką jest życie w trzeźwości. A więc najwyższy czas rozpocząć dramat pt. „ OSOBOWOŚĆ NARKOMANA / ALKOHOLIKA” . Zakończenie dopisze samo życie. .
Akt I, scena 1.
Na scenę wkracza „MECHANIZM NAŁOGOWEGO REGULOWANIA EMOCJI”
Zażywanie narkotyków prowadzi do głębokich zaburzeń emocjonalnych Polegają one na utracie umiejętności wywoływania i zmiany uczuć naturalnymi drogami. Kiedy zażywa się narkotyki całe życie emocjonalne człowieka poddane jest bardzo inten- sywnej i bezpośredniej ingerencji chemicznej. W miarę coraz częstszych kontaktów z narkotykiem / alkoholem człowiek zaczyna inaczej przeżywać emocje, spostrzegać otaczająca go rzeczywistość , zmienia się cała jego osobowość. Tworzą się tzw. psychologiczne mechanizmy uzależnienia , które zaczynają sterować aktywnością człowieka.. Człowiek uzależniony traci możliwość uczenia się umiejętności radzenia sobie z własnymi uczuciami, gdyż narkotyk / alkohol zastępuje mu te umiejętności. . Taka osoba przestaje dojrzewać emocjonalnie i procesy kształtowania odporności emocjonalnej zostają zatrzymane . Dlatego każda nagła zmiana emocji - smutek , złość , lęk , radość - mogą być zbyt dużym wstrząsem , by przetrwać je bez narkotyków / alkoholu . Z czasem uczucia bólu i cierpienia nie powodują odsunięcia się od narkotyku, a stają się motorem uruchamiającym poszukiwanie danego środka. Od tego momentu dla osoby uzależnionej , głównym źródłem zadowolenia staje się łagodzenie stanów przykrych : bólu, cierpienia, poczucia winy , wstydu , itd. W miarę coraz częstszego kontaktu z narkotykiem rośnie liczba strat , rosną też źródła cierpienia jako odpowiedź na nadużywanie danego środka. Pojawia się zjawisko błędnego koła . Nasila się potrzeba sięgania po środek , który zmieni te stany przykre ( fizyczne, psychiczne ) w stany przyjemne (ulgi) .Jest to samonapędzający się mechanizm . w którym osoba uzależniona , bardzo mocno przywiązuje się do stanów przyjemnych ,pochodzących z uśmierzenia i łagodzenia bólu. Doświadczenie tych stanów przykrych , bolesnych nie jest traktowane tylko w kategoriach cierpienia , ale też jako zapowiedź specyficznej ulgi , która nastąpi po wypiciu alkoholu/ lub zażyciu innego środka. Taka duża koncentracja na danym środku odcina osobę uzależnioną od innych doświadczeń emocjonalnych , które są źródłem ważnych informacji . W ten sposób powstaje mechanizm , który kieruje osobę w stronę dalszego uzależnienia zwany systemem nałogowego regulowania uczuć.
****
|