JAK NAUCZYĆ SIĘ KŁÓCIĆ I GODZIĆ W MAŁŻEŃSTWIE
Violetta Nowacka opisuje sekrety dobrej kłótni małżeńskiej. Proponuje skrócony kurs, po którym uda wam się zamieniać awantury małżeńskie w twórczą konfrontację. Wspólne pokonywanie problemów umacnia związek.
Nie chodzi o to czy się kłócicie, bo kłócą się wszystkie małżeństwa i to o te same rzeczy (są to w kolejności: pieniądze, dzieci, obowiązki domowe, seks, teściów i czas). Chodzi o to, jak to robicie.
Kłótnie, a raczej twórcze konfrontacje są potrzebne, ponieważ nadają związkowi dynamikę, nie pozwalają na „zasiedzenie” urazów i niechęci.
Dobra kłótnia składa się z kilku faz:
1. Zwiastuny, zawierające zaczepki słowne.
2. Faza narastania: oskarżenia nabierają ostrzejszego tonu, pojawiają się negatywne oceny, zarzuty.
3. Faza kulminacji, rozładowania: dominują uczucia nienawiści, chęci sprawienia bólu, poniżenia.
4. Faza wygasania: wymiana epitetów jest coraz rzadsza i mniej gwałtowna.
5. Faza przejaśnienia
6. Faza pojednania.
Tak jednak nie wygląda finał wielu kłótni. Przedłużające się „ciche dni”, wyprowadzki, ciągnące się tygodniami obrażanie, dąsanie, zemsty…sprawiają, że kłótnie jedynie niszczą nasz związek, nie wnosząc żadnych korzyści. Takie „złe” kłótnie mają tylko trzy fazy: zwiastunów, narastania złości i fazę rozładowania emocji. Potem następuje zerwanie wymiany informacji: ktoś się obraża, trzaska drzwiami, płacze lub ostentacyjnie milknie, ignorując przeciwnika. Są to najgorsze z możliwych wyjść, bo przerywają kłótnię w jej najbardziej destrukcyjnej, a jednocześnie nieuniknionej i potrzebnej fazie rozładowania nagromadzonej złości i żalu. Jedynie po „wykrzyczeniu” emocji możliwe jest rzeczowe podejście do kłótni w dwóch kolejnych fazach: wygasania i przejaśniania. Na „spuszczonym powietrzu” łatwiej jest rzeczowo wymieniając argumenty. To z kolei ma szanse doprowadzić do uzgodnienia stanowisk, odwołania zarzutów, wzajemnych przeprosin, a w konsekwencji, do pojednania.
Kłótnia małżeńska to specyficzny rodzaj negocjacji. Brniemy w nią, bo, bo nie umiemy spojrzeć na problem oczami partnera, zrozumieć motywów jego postępowania. W znalezieniu wspólnego języka przeszkadza głównie nieumiejętność słuchania: nie interesuje nas, co ma do powiedzenia druga strona; albo przerywamy w pół słowa, albo wyłączamy się, gdy mówi.
W związku z tym :
1. Słuchaj aktywnie
2. Nie kwestionuj pamięci partnera
3. Nie pozwól zgadywać, co myślisz
4. Wycofuj się umiejętnie
5. Nie rozwiązujcie problemów przez seks.
( Omówienie poszczególnych punktów w artykule )
DODATKOWE ZAGADNIENIA PRZEDSTAWIONE W ARTYKULE :
- Sekrety dobrej kłótni:
- To, co kłótnię sprowadza na złe tory, to:
- Test. Czy twoje małżeństwo jest doskonałe?
- Kiedy wybrać się na terapię małżeńską?
LINK DO ARTYKUŁU:
Mądra kłótnia | SELF-PSYCHOLOGIA Violetta Nowacka. Psycholog ...
www.self-psychologia.pl/madra-klotnia